fbpx

Podzwonne dla rozdziału Kościoła i państwa?

Coraz mocniej w Polsce i na całym Zachodzie laiccy zwolennicy rozdziału Kościoła i państwa dążą do tego, by ów rozdział interpretować jako oczyszczenie forum publicznego z wszelkich – będących prywatnymi przekonaniami obywateli – elementów religijnych, jako zaporę dla fundamentalizmu i usunięcie źródła podziałów oraz nietolerancji w pluralistycznym społeczeństwie.

Coraz mocniej ze strony katolickiej słychać głosy, że przecież religia posiada także swój wymiar publiczny, doktryna „nagiego forum publicznego” jest doktryną państwa ateistycznego, a „spychanie Kościoła do zakrystii” formułą marginalizującą ludzi wierzących i podkopującą fundamenty życia społecznego.

* Czy religia ze swej struktury jest źródłem nietolerancji i podziałów?

* Czy „nagie forum publiczne” może być fundamentem liberalnej demokracji?

* Czy Kościół, wspólnoty wyznaniowe, ludzie wierzący, powinni uczestniczyć w debacie publicznej, także w jej politycznym wymiarze? Jeśli tak, to na jakich zasadach i w jakich granicach?

* Czy formuła niezależnych oraz autonomicznych wspólnot Kościoła i państwa współpracujących ze sobą nie staje się już anachronizmem, a jeżeli nie to czy trzeba ją redefiniować AD 2018?

Na te problemy i pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi podczas debaty organizowanej przez Fundację Służby Rzeczypospolitej i Uniwersytet Warszawski w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie w dn. 17 X 2018.

Program: 

16.00 – powitanie

16.10 – wprowadzenie – Maciej Zięba OP (FSRZ)

16.25 – wystąpienia głównych mówców: prof. Hanna Suchocka i George Weigel

17.20 – panel komentatorów: Andrzej Szostkiewicz (Polityka), Jakub Bierzyński (OMD), dr Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński), prof. Andrzej Zoll (UJ), prowadzący: ks. prof. Alfred Wierzbicki

18.00 – 18.30 – pytania z sali 

 

Akredytacje:

fundacja@fsrz.pl